2/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΡΩΝΟΥ Αρχή | Επικοινωνία  | Sch.gr

Διδάσκοντες
  Η Πόλη μας
  Επικοινωνία

*Το δημοτικό σχολείο Κορώνου ιδρύθηκε στις αρχές του 20ου αι. από τον ιερωμένο Γεώργιο Λεγάκη ( μετέπειτα αρχιμανδρίτη Γαβριήλ).

*Το σχολείο γνώρισε άνθιση τις δεκαετίες του '30 και του '40. Από το 1950 και μετά ο μαθητικός πληθυσμός άρχισε να συρρικνώνεται, για να φτάσουμε σήμερα το σχολείο να αριθμεί 13 μαθητές. *Το σχολικό κτίριο που στεγάζει το δημοτικό Κορώνου είναι παλιά αλλά γερή κατασκευη.Είναι χτισμένο από πέτρα και έχει πολύ χοντρούς τοίχους ενώ έχει συνολικά 13 παράθυρα. Η εικόνα του σχολείου δένει με την γενικότερη αρχιτεκτονική εικόνα του χωριού. *Εσωτερικά Το σχολείο διαθέτει τρεις μεγάλες αίθουσες από τις οποίες, στη μια στεγάζεται το νηπιαγωγείο και στις άλλες δυο οι τάξεις του δημοτικού.Τέλος υπάρχει και μια μικρότερη αίθουσα που στεγάζει το γραφείο των διδασκόντων *Το σχολείο διαθέτει εννιά Η/Υ, έναν προτζέκτορα, δυο κασσετόφωνα, μια τηλεόραση και ένα βίντεο, ενώ πρόσφατα (έπειτα από δωρεά του απαιτούμενου χρηματικού ποσού από τον κ. Κουφόπουλο, κάτοικο της Κορώνου) αγοράστηκε ασύρματος δρομολογητής (router) καθώς και οι απαραίτητες ασύρματες κάρτες δικτύου και πλέον στο χώρο του σχολείου λειτουργεί ασύρματο δίκτυο πρόσβασης στο Διαδίκτυο.

2/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΡΩΝΟΥ
ΚΟΡΩΝΟΣ ΝΑΞΟΥ , , 22850-51229